The Ohio State University at Lima


​Ohio State Lima congratulates students earning bachelor and associate degrees

image of 2020 graduates

The Ohio State University at Lima is pleased to recognize its students who are graduating seniors and those who have earned an associate of arts degree.

Students from Ohio State Lima at spring 2020 commencement graduated as part of the largest-ever graduating class in The Ohio State University history. According to published university reports, Ohio State awarded a record 12,967 degrees and certificates. Typically, about a third of Ohio State graduates began their higher education journeys at a regional campus. A similar number is expected for this historic class.

Graduates will receive their degrees and a copy of the commencement program in the mail at their permanent address. A virtual commencement ceremony with speaker Tim Cook, CEO of Apple, was held May 3. The university will hold a physical recognition event at a later date when it is safe to do so.

The following students completed all or most of their Ohio State coursework at Ohio State Lima and earned the degrees below.

Bachelor of Arts or Bachelor of Science

Allen County

Delphos
Rachel Crites
Johnathon Redmon

Elida
Kevin Barber
Steven Langley
Lauren Nolan
Cayla-Nicole Ong
Emily Orwick

Harrod
Samantha Barton
Ethan Rex

Lima
Jared Blymyer
Baylie Brock
Alyssa Brown
Alex Brunk
Kelsey Clark
Haley Crouse
Corey Diroll
Covee Haney
Alexis Heitmeyer
Britteny Hendrickson
Amanda Hill
Hamzeh Jajeh
Mychaela Johnson
Richard Lamb
Peyton Lauck
Elizabeth Linet
Kelly McGinnis
Wahajuddin Mohammad
Chelsey Noble
Heather Pickrell
Makenzie Poling
Kari Sites
Jade Stanley
Sophie Starr
Jon Stocks
Abby Stoll
Victoria Sullivan
Jazmine Thomas
Amanda Weller
Travis Wireman

Spencerville
Renee Kraner

Auglaize County

Cridersville
Kiana Vickery

New Bremen
Amy Schmitmeyer

Saint Marys
Morgan Felver

Wapakoneta
Leah Cannon
Amy Laine
Josalyn Regedanz
Joshua Sheppard
Karsen Shrider

Waynesfield
Colten Napier
Robyn Oates

Clermont County

Loveland
Claire Dues

Defiance County

Defiance
Taylor Estrada-Guerrero

Greene County

Jamestown
Samantha Fielding

Hancock County

Williamstown
Micheala Curtis

Hardin County

Ada
Sydney Hartford
Jessica Rojas Gutierrez

Forest
Savannah Kern

Kenton
Katelyn Marshall

Logan County

Bellefontaine
Megan Blankemeyer
Donald Brunson
David Durnell
Michael Green
Nichole Watkins

East Liberty
Katelyn Campbell

Huntsville
Emily Preston

Rushsylvania
Jade Simmons

Mercer County

Celina
Erica Franck

Coldwater
Seth Stammen

Maria Stein
Taylor Bohman

Miami County

Troy
Jackson Dickman

Paulding County

Paulding
Victoria Bradford

Putnam County

Columbus Grove
Victoria Edelbrock
Rebecca Meyer
Amanda Shafer

Fort Jennings
Christopher Adams
Angela Friedrich

Ottawa
Madeline Goecke
Karley Rau
Grant Weihrauch

Shelby County

Anna
Morgan Brunswick
Alisha Holtzapple

Fort Loramie
Jacob Kitzmiller
Drew Wehrman

Piqua
Ashley Keller

Sidney
John-Michael Haught
Aubrey Lyme
Samantha Newman
Jessica Taylor

Union County

Marysville
Kenna Rice

Plain City
Adam Wheelbarger

Van Wert County

Delphos
Samantha Farler
Sean Flanagan
Alaina Utrup

Ohio City
Hayley Bradford

Williams County

Bryan
Kyley Stokes

Wyandot County

Carey
Ashley Cramer

Associate of Arts

Allen County

Bluffton
Kelsey Risner

Delphos
Trey Gossman
Bailey Kill

Lima
Nathaniel Bankston
Raven Cress
Corey Diroll
Emma Fischer
Kelsey Goodman
Jordan Grades
Hailey Joseph
Sage Keller
Christian Kleman
Richard Lamb
Na'Tyjia Petaway
Devin Pierce
Jonathan Reeves
Maleehah Robertson
Sofia Snyder
Hannah Stoll
Shannon Taylor
Ashli Thompson

Auglaize County

Saint Marys
Sarah On

Champaign County

Saint Paris
Keara Westfall

Urbana
Shelby McMaken

Coshocton County

Coshocton
Brianna Yonley

Darke County

Greenville
Katelyn Stock

Fairfield County

Lancaster
Kirsten Hansen

Hancock County

Findlay
Alexandra Hall

Jenera
Andrew Ross
Holly Weidman

Hardin County

Ada
Sydney Hartford

Alger
Callie Daniels

Kenton
Olivia Brown
Sara Hoyt
Shelby Smith
Steven Stalder

Logan County

Bellefontaine
Edrian Jay Edu
Trisha Sales

Huntsville
Mollie Grubbs

Lucas County

Maumee
Kennedy Leimann

Mercer County

Maria Stein
Taylor Bohman

Miami County

Piqua
Derrick Spitler

Tipp City
Timothy Alvarez

Troy
Tyler Gates

Putnam County

Columbus Grove
Kylie Alvarado
Emily Blankemeyer
Chassidy Oatman
Alyssa Ridinger

Fort Jennings
Alicia Honigford

Kalida
Jade Zeller

Ottawa
Kristen Ellerbrock
Madeline Goecke
Karley Rau
Haley Schroeder

Pandora
Dane Swartzentruber

Sandusky County

Clyde
Robert Elder

Shelby County

Anna
Ashley Heitkamp

Fort Loramie
Nicholas Siegrist

Jackson Center
James Braun

Piqua
Ashley Keller

Sidney
Lauren DiLullo
Madison Hussey

Van Wert County

Delphos
Holly Dellinger

Middle Point
Morgan Bracken

Van Wert
Brayden Cox

Venedocia
Brady Nolan

# # #